
Centrum Medyczne Boruta Sp. z o.o. w Zgierzu informuje, iż od lipca b.r. posiada kontrakt z NFZ na wykonywanie badań tomografii komputerowej.
ZAPISY NA TOMOGRAF KOMPUTEROWY
Badania tomografią komputerową w ramach kontraktu z NFZ wykonywane są zgodnie ze skierowaniem wystawionym przez lekarza specjalistę.
Telefonicznie:
42 714-35-24
E-rejestracja:
Konieczne jest założenie indywidualnego konta na portalu e-rejestracja.
W uwagach prosimy o podanie informacji:
- jakie badanie Państwo chcą wykonać
- czy z kontrastem, czy bez.
Badania wykonywane są w Centrum Medycznym Boruta Sp. z o.o. w Zgierzu, ul. A. Struga 2-4, parter budynku szpitalnego. Badania wykonywane są w dniach:
poniedziałki i środy 11.00 – 17.30
wtorki, czwartki i piątki 08.00 – 15.00
Zapisy od poniedziałku do piątku, telefon: 42 714-35-24
PRZEBIEG BADANIA TK
Na czym polega badanie?
Tomografia komputerowa jest nowoczesnym badaniem diagnostycznym, polegającym na prześwietleniu badanej okolicy promieniami rentgenowskimi. Większość rodzajów badań w tomografii komputerowej nie wymaga specjalnych przygotowań.
Kontrast
Warto natomiast być przygotowanym na ewentualne podanie środka kontrastowego, dzięki któremu na obrazach łatwiej uchwycić pewne nieprawidłowości. W związku z podaniem środka kontrastowego zalecane jest powstrzymywanie się od spożywania posiłków na 6 godzin przed badaniem. 48 godzin przed badaniem nie przyjmujemy leków na cukrzycę i tarczycę zawierających METFORMINĘ. Przed badaniem z kontrastem należy bezwzględnie oznaczyć poziom kreatyniny w krwi. Wynik jest honorowany nie dłużej, niż 7 dni.
Ważne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Dlatego też zaleca się spożycie niegazowanej wody w ilości co najmniej 0,5 litra przed badaniem.
Jak wygląda badanie?
Badanie tomografii komputerowej jest bezbolesne, chociaż może wywołać uczucie lekkiego dyskomfortu w związku z koniecznością pozostania przez kilka minut w jednej pozycji (leżącej).
Jest to badanie krótkotrwałe, w zależności od badanego narządu i tego, czy podawany jest kontrast, trwa ono około 10-30 minut.
W trakcie badania pacjent leży na stole, który przesuwa się wewnątrz szerokiego pierścienia aparatu, zawierającego lampę emitującą promienie i czujniki, które te promienie odbierają. Dane otrzymane w ten sposób przekazywane są do komputera, który przedstawia je w postaci obrazu narządów człowieka.
Powikłania
Podanie często stosowanych w tomografii komputerowej jodowych środków kontrastowych może niekiedy wywołać zawroty głowy, swędzenie, uczucie gorąca, metaliczny smak w ustach, czy też kołatanie serca. Objawy te zaleca się jak najszybciej zgłosić personelowi pracowni lub lekarzowi. Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego zaleca się spożycie około 2,5 litra wody niegazowanej w ciągu następnych 24 godzin.
Przeciwwskazania
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania tomografii komputerowej jest ciąża. Przeciwwskazaniem do podania środka kontrastowego są m.in: nadwrażliwość na jonowe środki cieniujące, ostra i przewlekła niewydolność krążenia, niewydolność wątroby/nerek, astma i rozedma płuc, cukrzyca insulinozależna, nadciśnienie tętnicze, jaskra, nieleczona niedoczynność tarczycy. O podaniu środka kontrastowego decyduje lekarz.
Co zabrać ze sobą na badanie?
- aktualne skierowanie na badanie w oryginale
- aktualny wynik oznaczenia poziomu kreatyniny w krwi (dotyczy badań z podaniem kontrastu)
- wcześniejsze wyniki badań diagnostycznych
- dowód osobisty
- osoby niepełnoletnie – książeczkę zdrowia dziecka, zgłaszają się one z rodzicem lub opiekunem prawnym legitymującym się oryginałem dokumentu uwierzytelniającego opiekę nad niepełnoletnim.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA JAMY BRZUSZNEJ I MIEDNICY
Na badanie tomografii komputerowej brzucha i miednicy dodatkowo należy oczyścić jelita przy pomocy preparatów farmakologicznych:
- Fortrans – rozpuszczone w 2 litrach wody 2 saszetki preparatu Fortrans wypić wieczorem przeddzień badania (dokładne wskazówki w ulotce dołączonej do preparatu)
- Fleet Phospho-soda – 1 opakowanie płynnego preparatu rozcieńczyć w 1/2 szklanki wody i wypić przeddzień badania (postępować zgodnie z ulotką dołączoną do preparatu – wybrać sposób przygotowania zależny od planowanej godziny badania)
- Po przyjęciu preparatów przeczyszczających nie przyjmować stałych pokarmów. Można i należy przyjmować dużo płynów.
- W dniu badania trzeba pozostawać na czczo, można pić do 2 godzin przed badaniem.
- Na badanie należy zgłosić się ok. 30 min. przed wyznaczoną godziną;
- Należy przynieść ze sobą 1,5 l niegazowanego płynu (może być przegotowana woda);
- W pracowni przygotowany będzie roztwór środka kontrastowego do wypicia w celu wypełnienia jelit.
- W razie wskazań klinicznych tuż przed badaniem będzie wykonana również wlewka doodbytnicza z środkiem kontrastującym.
DO pobrania: